DÜNYANIN COĞRAFİK MERKEZİNE KAYMAKAMLIKTAN BİLGİLENDİRME LEVHASI

15 Haziran 2016 tarihinde   Google, Dünya üzerinde bulunan kara parçalarını hesaplayarak, dünyanın coğrafik merkezini açıkladı.Bir Reddit kullanıcısının paylaştığı Google Mapsharita görseline göre dünya yüzeyinin coğrafik merkezi  İskilip’e bağlı bağlı Beyoğlan köyüne İskilip Kaymakamlığı tarafından tanıtım levhası yaptırılarak koordinatlar işlendi.

GPRS CİHAZI İLE 40°52′N 34°34′E KOORDİNATLARINA ULAŞILDI

Konunun gündeme geldiği gün koordinatların İskilip’e 45 km uzaklıktaki Beyoğlan köyü civarını göstermesi üzerine İskilip Belediyesince bir ekip kurularak bölgeye hareket edildi.

Oluşturulan ekip yayınlanan harita üzerinde çalışma yaptıktan sonra GPRS cihazı ile haritada gösterilen 40°52′N 34°34′E koordinatlarına ulaşmak üzere harekete geçti. Beyoğlan köyünden sonra GPRS cihazının gösterdiği noktaya 4,5 km yürüyerek giden ekip verilen koordinatlara ulaştı.

DÜNYANIN MERKEZİ İSKİLİP, BEYOĞLAN KÖYÜ GICIKLAR MAHALLESİ AKBABALAR KAYALIĞI

Koordinatlara göre ulaşılan yer Beyoğlan köyüne dikey 800 metre, patika yoldan 4,5 kilometre uzaklıktaki Gıcıklar Mahallesi, Akbabalar Kayalıkları olarak tespit edildi. Çorum İli ile İskilip verilere sahip çıkarak tanıtım çalışmalarına ağırlık verdi. Çorum’a “Dünyanın Merkezine Hoş geldiniz” bilboardları asılırken İskilip Kaymakamlığı da Beyoğlan köyüne koordinatları da işleyerek dünyanın merkezinin sıfır noktasına 4,5 km uzaklıktaki Beyoğlan köyüne tanıtım levhası yaptırdı.

Tanıtım çalışmaları her ne kadar yetersiz olsa da Beyoğlan köyünde ziyaretçi sayısının her geçen gün arttığı gelen bilgiler arasında.

error: Content is protected !!