ÇORUM’DA 8 BİN 200 KİŞİ AŞILANDI

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında aşı uygulamasının başladığı 14 Ocak tarihinden bugüne kadar Çorum’da 8 bin 200 kişiye aşı yapıldı.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın huzurevleri, engelli ve bakımevleriyle birlikte 90 yaş ve üzeri vatandaşların da aşılanacağı yönündeki açıklamasının ardından Çorum’da da aşılama çalışmaları devam ediyor.
Çorum İl Sağlık Müdürü Ömer Sobacı, Çorum’da 85 yaş üstü vatandaşlara aşı yapmaya başladıklarını belirtti. Sobacı, bu kapsama giren 85 yaş üstü vatandaşlardan isteyenlerin sağlık kurumlarında, gelemeyenlerin ise evlerine sağlık ekibi göndererek aşı uygulamalarını yaptıklarını bildirdi.
Aşı kapsamına girenler ilk etapta 90 yaş üstü olarak belirlenirken, Çorum’da yaş alt limiti 85 olarak baz alındı. Herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için önce kişilerin sağlık kontrolünü yapan ekipler, devamında aşı olan kişiyi en az yarım saat gözetim altında tutuyor.
Sağlık İl Müdürü Ömer Sobacı, 14 Ocak tarihinden bugüne kadar Çorum’da sağlık çalışanları, engelliler ve huzurevi sakinleri dahil olmak üzere toplam 8 bin 200 kişiye aşı yapıldığını açıkladı.
Sobacı, aşılamanın Koronavirüs Bilim Kurulu’nun oluşturduğu takvim doğrultusunda devam edeceğini de sözlerine ekledi.