FİKRET KISAR, “İSKİLİP İÇİN ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYMAYA HAZIRIZ”

FİKRET KISAR, “İSKİLİP İÇİN ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYMAYA HAZIRIZ”

29 Mayıs’ta İskilip’ te düzenlenecek Akşemseddin paneli ile İskilip tanıtımının ve turizminin ilk işaret fişeği atılacaktır.

Bağrından çıkardığı alimleri zengin tarihi ve kendine has tad ve aromalı meyveleri ile keşfedilmeyi bekleyen şirin bir Turizm beldesidir.

 1990’lı yıllarda Turizm hamlesi yapan civar ilçeler Safranbolu Beypazarı ve Göynük her hafta sonu 80 ile 100 otobüs yerli ve yabancı turisti ağırlayıp Turizm pastasından yerini almaktadır. Iskilip’in tek eksiği tanıtımdır.

Çorum Turizm haritasını açtığımızda en çok gezilip görülecek ilçe İskilip’tir.

Bolu Çorder olarak son 5 yıldır yaptığımız etkinliklerle İskilip’in tanıtımını Bolu’da yapmaktayız. İskilipli alimler Sempozyumu ile Şeyhyavsi den Ebussuud Efendi ye Ali Kuşçu’ dan kızı Sultan Hatun a Akşemsettin Hazretleri’nden evladı Nurülhüda ya Atıf Hoca’dan Prof. Mücteba Ugur’a İskilip’in yetiştirdiği alimlere projektör tutup ilçemizin tanıtımına katkı sağlamıştır.

Bolu Ziraat Fakültesi’ndeki İskilip meyveleri çalıştayında kaybolmaya yüz tutmuş iskilip’e has bir çok elma armut üzüm ve ceviz ırkının tanıtımı ve bizzat tat denemeleri yapılmıştır. İst ar-ge’nin yaptığı çalışmalar takdire şayandır.

Bolu’da Akşemsettin paneliyle Akşemsettin Hazretleri ve ailesinin İskilip’in evli köyünde yaşadığı ve meşhur birçok insanı yaptığı ilaçlarla tedavi ettiği anlatılmıştır. Fethi haftasında Göynük’te düzenlenen Akşemsettin törenlerine 50.000 kişi katılmakta olup 30 yıldır anma programı yapılmaktadır. Rota artık Bolu’dan İskilip’e çevrilmiştir. 29 Mayıs’ta İskilip’ te düzenleyeceğimiz Akşemseddin paneli ile İskilip tanıtımının ve turizminin ilk işaret fişeği atılacaktır. Yazın yapılacak bir ilçe İskilip ve 2 Şeyhülislam Ebussuud Efendi ile Sunullah Efendi konu olacaktır.

Sonbaharda ise Türkiye’nin meşhur Ziraat fakültelerinin profesörleri ile aromatik iklim kuşağındaki İskilip meyveleri Sempozyumu düzenlenecektir.

İskilip’in turizmde hak ettiği yere gelebilmesi için tek eksiği tanıtım ve reklam olduğunu söyleyen Fikret Kısar İskilip için elllerini taşın altına koyacaklarını belirtti.