İSKİLİP, YÜKSEKOKUL BİNASI KONUSUNDA CİDDİ HAK KAYBI YAŞADI

İSKİLİP, YÜKSEKOKUL BİNASI KONUSUNDA CİDDİ HAK KAYBI YAŞADI

Gazeteci Mustafa Demirer yazdı

Hitit Üniversitesi İskilip Meslek Yüksekokulu Binası’nın hayata geçirilmesi için yeni bir hareketlilik başlamış.

Açık konuşmak gerekirse, Çorum’un Sungurlu, Osmancık ve Alaca ile birlikte 4 büyük ilçesinden birisi olan İskilip, yüksekokul binası konusunda ciddi hak kaybı yaşadı. Sungurlu, Osmancık ve Alaca’ya yeni binalar yapıldı. İskilip MYO öğrencileri ise belediyeye ait bir işhanında geçici olarak öğretim görmeye başladı. Mevcut işhanı hem teknik hem de fiziki olarak yetersiz kalınca, önceki dönem üniversite yönetimi İskilipli bürokratlar ve hayırsever ilçe halkının katkılarıyla okul inşaatına başlandı, belli bir seviyeye getirildi ancak çeşitli nedenlerle maalesef yarım kaldı.

KENDİ HALİNE TERKEDİLDİ

Yeni üniversite yönetimi ise kaynak yetersizliği sonucu yüksekokul binasını kendi haline bıraktı. Üstüne üslük 2021 yılı bütçesinde İskilip MYO’ya sadece 900 bin lira para ayrılabildi.

İstihdam odaklı programlara öğrencilerin ilgisi yoğun olunca ilçede bina ihtiyacı had safhaya ulaştı. Gelişmeler üzerine İskilipliler haklı sitemlerini yüksek sesle dillendirmeye başladı. İşte bu haklı talep muhataplarında etkisini göstermiş olmalı ki, Vali Mustafa Çiftçi başkanlığında Hitit Üniversitesi Rektörü, Milli Eğitim Müdürü ve diğer ilgililerin katılımıyla İskilip MYO hakkında bir istişare toplantısı gerçekleştirildiği kamuoyuna yansıdı. Ancak paylaşımda detay bilgi yoktu.

DETAYLARDA NE VAR?

Detayların peşine düştüğümüzde öğrendik ki; yarım kalan ve geçtiğimiz yıl değerlemelerine göre 8-10 milyon lira arasında paraya ihtiyaç duyulan İskilip MYO binasının tamamlanması için Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk’ün girişimleriyle 2021 bütçesinde tahsis edilen 900 bin liralık ödeneğe cüz’i bir miktar daha ilave yapılmış. Eksik kalan kaynak temin edilip yüksekokul inşaatı bitirilene kadar İskilip MYO öğrencilerinin elverişsiz olan belediye işhanından çıkarılması, ilçede boş bulunan Endüstri Meslek Lisesi binasına geçici olarak taşınması öngörülmüş. Amma velakin Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kendisinin de okula ihtiyacı olduğu gerekçesiyle talebe sıcak bakmadığı belirtiliyor.

HADİ ARTIK!

İşte tam bu sırada Vali Mustafa Çiftçi başkanlığında, Rektör, Milli Eğitim Müdürü ve diğer ilgililer İskilip MYO binası için toplanmışlar.

Şurası acı bir gerçek; Çorum’un buram buram tarih ve kültür kokan, doğal güzellikleri ve yöresel lezzetleri ile dikkat çeken şirin ilçesi İskilip, yüksekokul binası hususunda hak kaybı yaşadı, yaşıyor. İnşaatı yarım kalan MYO binasının belli bir seviyeye getirilmesi için İskilipliler üzerlerine düşen fedakârlığı fazlasıyla yaptı. Şimdi elini taşın altına koyma sırası şehrin yöneticileri, rektörü ve bilhassa siyasi iradenin üzerinde. İskilip’in yarım kalan yüksekokul binası için çok büyük kaynaklar gerekmiyor. İhtiyaç olan parayı bir yerlerden bulmak elbette mümkün. Yeter ki niyet edilsin, azmedilsin, çaba gösterilsin.

www.habercim19.com