Meyvecilikte birçok hastalığın tedavisi mümkün değildir

İskilip Ziraat Odası Başkanlığı yetkili Ziraat Mühendisi Ümit Durmuş Kış dönemi öncesi meyve bahçelerinde alınacak önlemler konusunda üreticileri uyardı. Durmuş şu uyarılarda bulundu.

“Kış Dönemi Öncesi Meyve Bahçelerinde Yapılması Gereken Uygulamalar…

Meyvecilikte bir çok hastalığın tedavisi mümkün değildir. Bu yüzden hastalıklardan korunma önem arz eder. Bunun için alınabilecek önlemlerin başında koruyucu ilaçlama gelmektedir. Koruyucu ilaçlamada başvurulan en önemli ilaçların başında ise şüphesiz bordo bulamacı gelir. Bordo bulamacı göz taşı ve kireç kullanılarak hazırlanan bir karışımdır. Bu ilaç kışın yaprağını döken kayısı, şeftali, erik, elma, armut ve ayva gibi türlerin fidanları ve ağaçlarında bakteri ve mantarı kökenli hastalıklara karşı koruyucu olarak kullanılır. Sonbaharda yaprakların %75’i yada tamamı döküldüğünde ve ilkbaharda gözler uyanmadan önce meyve ağaçlarına bordo bulamacı uygulandığında sezonda potansiyel olarak çıkabilecek bir çok hastalığa
karşı koruyucu etki göstermektedir. Aynı zamanda bordo bulamacı kış mevsiminde oluşabilecek olumsuz hava koşullarına, don riskine karşı ve yazında kuraklığa karşı dayanıklılığı artırır. Unutulmamalıdır ki meyve bahçesinde ağaç gövde kabukları, dökülen meyve ve yapraklar zararlı organizmalar için kışı geçirecek deyim yerindeyse yatağı ve yorganıdır. Bu yüzden meyve bahçesinde ağaclara önce bordo bulamacı uygulanır ve sonrasında dökülen meyve ve yapraklar toplanır, kuru dallar kesilir ve temiz bir bahçe görünümü sağlanırsa sezona dinamik ve güçlü bir bahçe olarak girilir”