Sosyal Medyada Gerçek Kimlik Belgesi Kanun Teklifi

Klavye kabadayılarına kötü haber!

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Bursa Milletvekili hemşehrimiz M. Hidayet Vapoğlu ve Konya Milletvekili Esin Kara’nın hazırladığı kanun teklifi ile sahte hesapların kapatılması ve dijital kimlik kullanılması ile ilgili TBMM’ye kanun teklifi sunuldu.

Sosyal medya da kullanılan sahte hesapların kapatılması ve Dijital Kimlik kullanılması için TBMM’ye kanun teklifi sunan MHP Konya Milletvekili Esin Kara, sunduğu teklifi, MHP Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu ile birlikte hazırladı. Kara açıklamasında, Dijital kimliklerin gerçek kişilere ait olacağını ve hukuka konu olan olaylarda kötü niyetli kişilerin gerçek verilerinin elde edilebilmesi için gerekli olduğunu söyleyerek, bu bilgilere erişimin ise ancak kanun tarafından yetki verilen kişiler tarafından kullanılabileceğini başka hiç kimsenin erişim yetki olmayacağını belirtti.

Son zamanlarda sosyal medya platformlarının kuralsız, sınırsız kullanıldığını bu kullanım nedeniyle suiistimale açık hale geldiğini ifade eden Esin Kara, sosyal medyada yaşanan olumsuz durumların engellenmesi için kişilerin maruz kaldığı olaylar hakkında yasal haklarını korumak amacıyla sosyal medya hesaplarının gerçek kimlik bilgileriyle kayıt olunması gerektiğine işaret etti.

Konya Milletvekili Kara, bilgilerin kalıcı veya kısıtlı sürelerde açılıp kapatılabilmesi gerektiğini belirterek “Kimlik bilgilerinin hukukun koruma çatısı altında olacağını, aynı zamanda oluşturulacak veri tabanlı dijitalleşme alanı olan dijital kimlik kavramının düzenlenmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır” dedi.